error code: 522 Kaş’ta Görmeniz Gereken Yerler - Gezi ve seyahat
e
sv

Kaş’ta Görmeniz Gereken Yerler

avatar

Tuğçe Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yıllara meydan okuyan tarihi yapısı, arnavut kaldırımları ve kristal berraklığındaki denizi ile Antalya’nın en batıdaki ilçesi Kaş; bir defa gelenlerin gönlünde taht kuran eşsiz bir cennet. Akdeniz’in büyülü mavisinin yüksek dağlar ile çevrelendiği bir kesişim noktasının tam merkezinde yer alan Kaş, tarihi mimarisi, çarşısı ve yat limanı ile turistleri karşılıyor. Kaş’ın merkezi oldukça küçük. Çarşısı ve merkezdeki ziyaret edilebilecek yerleri birkaç saatte gezilebiliyor. Çevreyi keşfetmek ve gezilebilecek diğer yerlere ulaşmak için de tekne, özel araç ya da dolmuş kullanmak gerekiyor.

Kaş Merkez

Uzun Çarşı Eski Cumbalı Konakları ile Kaş’in merkezinin en güzel sokağı… Taş zemini, begonvillerle süslü ahşap evleriyle Uzun Çarşı, turistlere büyülü bir yolculuk vadediyor. Butikler, antikacılar, hediyelik eşya dükkanları, kuyumcu ve halıcıların olduğu sokak, hem güzel bir alışveriş imkanı sunuyor hem de samimi ortamı ile Kaş’ı sizlere tanıtıyor. Ayrıca Uzun Çarşı’nın ara sokakları da bulunmayı bekleyen birçok gizem barındırıyor. 

Uzun Çarşının sonunda mezar lahitlerinin en bilineni Aslanlı lahit ziyaretçileri karşılıyor. Kral lahdi olarak da bilinen bu lahit, ruhun ölümsüzlüğüne duydukları inançla ölümden korkmayan Likyalilar’ın döneminden kalma. Üzerinde bulunan sekiz satırlık Likya dilindeki yazıyı ise maalesef günümüzde bile kimse okuyamıyor.

Antiphellos, Kaş’ın Likya Medeniyeti dönemindeki ismi. Antiphellos Antik Kenti kalıntıları, mezarları ve antik tiyatrosu ise rahatça ulaşılabilecek bir mesafede.

Ayrıca Kaş’a gelmişken Korkuteli yolu üzerindeki seyir terasına çıkmayı da unutmayın. Bütün Kaş bu seyir terası ile ayaklarınızın altına serilmiş gibi görünüyor.

Kaş’ta denize girmek için güzel lokasyonlar arıyorsanız da Küçükçakıl Plajını, Büyükçakır Plajını, Hidayet’in Koyunu ve  Limanağzı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kaş’taki En Ünlü Plajlardan: Kaputaş Plajı

Kaputaş, Akdeniz Bölgesinin en güzel ve en renkli plajlarından sadece bir tanesi. Kaş- Kaputaş arası en fazla 20 dakika kadar sürüyor. Yaz dönemlerinde aşırı kalabalık olduğundan sabah saatlerinde gitmeniz ve kendinize yer tutmanızı tavsiye ederiz. Deniz de her zaman dalgalı. Suları sevenler için nefis bir yer diyebiliriz. 

Türkiye’nin En Güzel Köylerinden: Kaleköy (Simena)

Kaş’ta gezilecek en güzel yerler arasında Kaleköy-Simena yer alıyor. Burası Kekova Adasının tam karşısında ve Kaş ile Finike arasında kalıyor. Manzaraları Türkiye’nin en güzel manzaralarından diyebiliriz. Yalnız şunu söylemekte fayda var: buraya karayolu ulaşımı yok. Kaleköy eskiden Simena olarak bilindiği için Simena olarak da günümüze kadar bu ismi koruyor. Simena-Ören’de Simena Kalesini, kale surlarını ve tapınakları, kaya mezarları, antik tiyatroları görebilir ve buraları ziyaret edebilirsiniz. 

Kayalık Bir Ada: Kekova Adası

Kekova Adası, Antalya’nın Demre ilçesinde yer alıyor. Burası kayalık bir ada. Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından. Kekova Adası, doğal SİT alanı olarak da koruma altında. 

Hem Antik Bir Kent Hem de Güzel Bir Plaj: Patara

Patara, Likya Medeniyetinin en önemli kentlerinden. Burada Vespasianus Hamamı, Patara Tiyatrosu, Korint Tapınağı gibi tarih kokan yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Kaş’ta Görmeniz Gereken Yerler