error code: 522 Altın Buda Tapınağı-Tayland - Gezi ve seyahat
e
sv

Altın Buda Tapınağı-Tayland

avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Altın Buda Tapınağı

Tayland Tatili İçin Öneriler - E-Seyahat.com
Altın Buda Tapınağı-Tayland

Tayland’ın Başkenti Bangkok’a gidenler, şehir turları sırasında mutlaka en az iki tapınak ziyaret ederler. Bunlardan biri Wat Po Tapınağı, diğeri ise Wat Traimit ya da ‘Altın Buda Tapınağı’dır. Ancak bu tapınakta özel olan tapınağın kendisi değil, tapınağın içinde yer alan 5 ton ağırlığındaki 18 ayar som altından yapılmış, yekpare ‘Oturan Buda’ heykelidir.

Yapılan araştırmalarda, Tayland’da 13.yüzyıl civarında hüküm süren Sukhotai dönemine ait olduğu anlaşılan heykelin, muhtemelen o dönemdeki en büyük düşmanları olan Burmalılardan saklanmak amacı ile bir kaplama ile gizlendiği tahmin edilir. Chinatown da bulunan Altın Buda’yı görmek isterseniz. Altın Buda 4.katta bulunuyor. Ama 2.-3. Katta müze var. Buraları da görmek isterseniz gezebilirsiniz.

Buda Tapınağının Gizemi

Golden Buddha (Wat Traimit) - Altın Buda Tapınağı, Bangkok Resmi - Tripadvisor
Altın Buda Tapınağı-Tayland

1955 yılındaki liman genişletme çalışmaları sırasında şans eseri bulunan heykel, etrafındaki kaplama nedeni ile topraktan yapılmış basit bir Buda heykeli olarak görülerek bir depoya kaldırılmıştır. Ancak aradan geçen yaklaşık 20 yıldan sonra, başka bir yere nakli sırasında vinçten kayarak düşen heykelin kaplaması kırıldığında, kaplamanın altındaki gerçek som altın Buda heykeli ilk kez fark edilmiştir.

Tapınağın giriş kapısının hemen karşısında bulunan daha küçük bir oturan Buda heykeli ise, tüm ziyaretçilerin dileklerini karşılamak için bekler. Tapınağın kapısında satılan son derece ince altın yapraklar, kapının karşısındaki oturan Buda heykelinin muhtelif yerlerine yapıştırılır. Akıl ve zihin açıklığı isteyenler bu yaprakları Buda’nın başına yapıştırırken, para isteyenler eline ,  seyahat isteyen ayaklarına, çocuk isteyenler göbeğine olmak üzere bu altın yaprakları dualar eşliğinde yapıştırırlar ve renkli görüntüler oluştururlar.

Buda Tapınağının Tarihi

Hem Budist hem turist gözüyle Tayland tapınakları – UZAKLAR

Altın Buda Tapınağı-Tayland

Tarihçiler, komşu ülke Burma saldırıları ile ülke yönetiminin zayıfladığı dönemde, heykelin yağmalanması ihtimali endişesiyle bunu gizlemek için sıva ile kapladıklarını düşünüyor. Fakat bu gizlenme o kadar başarılı bir şekilde yapılmış ki sıvanın altında gerçekten ne olduğu unutulmuş. Altın Budha Heykeli, tapınağın 4. Katında yer alıyor. İkinci kat ise Tayland ve Çin tarihi ile ilgili bilgilerin aktarıldığı müze olarak hizmet veriyor. Altın Budha kadar bu müze de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Wat Tiramit tapınağının üçüncü katı ise Altın Budha ve yakın geçmişi ile bilgilerin aktarıldığı bir müze olarak hizmet veriyor.

Sıradaki içerik:

Altın Buda Tapınağı-Tayland