error code: 522 Gaziantep’in Eşsiz Lezzetleri Nerede Yenir ? - Gezi ve seyahat
e
sv

Gaziantep’in Eşsiz Lezzetleri Nerede Yenir ?

Gaziantep’in Eşsiz Lezzetleri Nerede Yenir
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gaziantep denilince kime sorsak akıllara ilk birbirinden güzel lezzetleri gelir. Gaziantep için yola düşünce insan ister istemez orada yiyeceği birbirinden güzel yemekleri düşünmeden edemez. Şehrin öyle güzel yemekleri var ki yerli turistler değil yabancı turistler bile bu lezzetlerden kopamıyor. Antep elbette ki gezilecek birbirinden güzel yerlere ev sahipliği yapıyor ama bizim konumuz Gaziantep’in eşsiz lezzetleri nerede yenir olacak.

Küşleme- Kebapçı Halil Usta

Gaziantep et yemekleri ile nam salan bir şehrimizdir. Bu yüzden bu güzel şehre gelip küşleme yemeden dönmemelisiniz kesinlikle. Hayvanın sırtında çok az miktarda bulunan ve hiç siniri olmayan ağızda dağılan lokum gibi et lezzet şöleni yaşamanıza yardımcı olacak. 1972 yılından beri Gaziantep’te küşlemesi ile bilenen Kebapçı Halil Usta muhakkak uğramanız gereken bir yer.

Antep Usulü Ali Nazik- İmam Çağdaş

Patlıcanı közleyip yoğurt, sarımsak ve tuzla buluşturan ve üstüne kavrulmuş kuşbaşı ya da kıyma koyularak servis edilen bu tadına doyulmaz tadı en güzel yapan yerlerden biri İmam Çağdaş olarak biliniyor. Baklavada olduğu kadar kebaplarda da iddialı olan bu yere muhakkak uğramalısınız.

Yuvalama- Aşina

Yuvalama Gaziantep’in meşhur çorbalarından. Çorbanın içine pirinç, irmik, kıyma ve baharat karışımından yapılan minik köfteler ve nohut ekleniyor yoğurtlu çorba görüntüsünde olan yemeğin üstüne naneli bir sos hazırlanıyor.

Oldukça meşhur olmasına rağmen Gaziantep’te yuvalamayı bulabileceğiniz az yer var. Menüsünde yuvalama olan ve bunu en güzel şekilde yapan yerlerden biri ise Aşina.

Meyveli Et Yemekleri- Mutfak Sanatları Merkezi (MSM)

Antep mutfağında meyveli et yemekleri büyük bir yere sahip. Gaziantep kültürüne İpek Yolu zamanında tacirler tarafından getirildiği düşünülmekte. Ayva, kayısı, erik gibi pek çok meyve ile kebap yapılıyor Antep’te.

 UNESCO tarafından gastronomi merkezi seçilmesinden sonra Gaziantep Belediyesinin desteği ile Mutfak Sanatları Merkezi kurulmuş. Burada Gaziantep adına tescillenmiş 250 yemek her ay değişen menüler ile servis ediliyor.

Beyran-Metanet

Beyran içmenin saati yoktur. Sabah, akşam ya da gece hiç fark etmez. Gaziantep’te olduğunuz sürece istediğiniz zaman lezzetine doyun olmayan beyran içebilirsiniz. Kemikli kuzu eti, sarımsak, tereyağı ve pirinç ile yapılan beyran günün her saati tercih edilebiliyor. Metanet Lokantası şehrin en meşhur beyran adreslerinden biri.

Baklava- Koçak

Baklava- Koçak

Gaziantep demek aynı zamanda baklava demek. Baklavası ile ün salmış şehirde pek çok adres baklava ile size şölen yaşatabilir. İmam Çağdaş- Zeki İnal gibi pek çok alternatifin yanında Koçak’ta kesinlikle denenmeli.

Kadayıf- Erçelebi

Baklavaya güzel bir alternatif olarak kadayıf yemek isterseniz kesinlikle Erçelebi’ye uğramalısınız. Gaziantep’in en meşhur kadayıfçılarından olan adresin bu kadar meşhur olmasının nedenini kadayıfı yedikten sonra anlıyorsunuz.

Sıradaki içerik:

Gaziantep’in Eşsiz Lezzetleri Nerede Yenir ?