error code: 522 Mısır Piramitleri - Gezi ve seyahat
e
sv

Mısır Piramitleri

avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mısır Piramitleri

Gize piramitleri

Mısır Piramitleri

Büyük bir teknik ve mühendislikle inşa edilen piramitler dönemin teknolojisinin çok ilerisindedir. Her biri 20 ton ağırlığında olan taşların nasıl üst üste getirildiği hakkında varsayımlarda bulunulmuş fakat kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Eski Mısırlılar ölümden sonraki yaşama inanırlardı ve piramitleri bu ihtiyaçlar doğrultusunda planlamıştırlar.

Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar hüküm süren firavunların mezarları olarak inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Zoser Piramididir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Dünyada kaç tane piramit vardır?

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan piramit şeklinde antik yapılardır. Kasım 2008 tarihi itibarı ile tespit edilen piramitlerin sayısı 118 ile 138 arasındadır. Piramitlerin büyük çoğunluğu Eski Krallık ile Orta Krallık dönemlerinde firavunlar ve eşleri için inşa edilmiştir. Mısır’da bulunan Büyük Giza Piramitleri’nin en büyüğü ve en eski olanı Büyük Piramit olarak bilinen Keops Piramidi’nin ortasında yolcu uçağı büyüklüğünde bir boşluk keşfedildi

Mısır Piramitlerinin Sırrı

Keops piramidi

Mısır Piramitleri

Piramitler dönemin firavunu adına anıt mezar olarak inşa edilirdi. İçerisinde anıt mezar bulunan oda yılda iki kez güneş almaktadır.

Piramitlerde sount, sonar ve radar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

Kirlenmiş su piramidin içerisinde birkaç gün bekletildikten sonra temizlenir.

Keops Piramidi yüksekliğini bir milyarla çarpıldığında, dünya ve güneş arasındaki mesafeyi vermektedir.

20 tonluk taşlarla inşa edilen mısır piramitleri nasıl yapıldığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Dünya haritasının düz olduğu durumda Mısır piramitleri, dünyanın merkezinde bulunmaktadır.

Yaraların ve kesiklerin piramit içerisinde daha çabuk iyileştiği iddia edilmiştir.

Çöpler piramit içerisinde kokmadan çürümektedir.

Piramit içerisinde yeşeren bitkiler daha hızlı büyümektedir.

Mumyalarda bulunan radyoaktif madde, 12 bilim adamının kanserden ölmesine neden olmuştur.

Piramit’in içerisinde bulunan sütün birkaç günde bozulmadan mayalandığı iddia edilmektedir.

Piramitlerle dairenin yüzeyi ve kürenin hacmi hesaplanmaktadır.

Piramit’in odalarından bazılarına ulaşılamamıştır. Araştırmacılar ya aynı odalarda gezmiş ya da piramitte kaybolmuştur.

Piramit’in üzerine denk gelen meridyen; karayı ve denizi iki eşit parçaya bölmektedir.

Mısır Piramitlerinin tasarımı

Gize piramitleri Orion takımyıldızı

Mısır Piramitleri

Piramitlerinin tasarımı şu anda olduğu gibi basamaklı değildi. Bilim insanlarının söylediklerine göre piramitlerin etrafında bu taş blokların üzerinde yer alan, piramidin pürüzsüz gözükmesini sağlayan ve yapının yüzeyine gereken eğimi veren özenle kesilmiş kaplama taşları bulunuyordu. Daha sonra gerçekleşen depremler ve piramidin aldığı hasarlar sonucunda dış kaplamalar neredeyse tamamen sökülmüş ve piramit şu anki halini almıştır. Piramitlerin temele yakın kısımlarında hala bu kaplama taşlarından birkaçı görülebiliyor. Bu da piramitlerin ne kadar özenle tasarlandığını kanıtlıyor. Piramitlerin yumuşak ve eğimli kenarları, güneşi sembolize etmesi için böyle tasarlandı. Bunun sebebi, Mısır krallarının ilahi varlıklar olarak görülmesi ve bu piramitlere gömüldüklerinde güneş tanrısı Ra’ya ve cennete daha hızlı ulaşabilmelerini sağlamaktı.

ize Piramitlerinin nasıl inanılmaz orantılara sahip olduğundan bahsetmiştik ancak bu kadarına da pes dedirtecek bir bilgi daha var. Belçika asıllı mühendis ve piramit araştırmacısı Robert Bauval, Gize Piramitleri’nin dizilişleri ile ilgili müthiş bir keşifte bulunmuştur. Robert Bauval’ın araştırmalarının sonucunda Orion yıldızının kemer yıldızları olan Alnilam, Alniak ve Mintaka yıldızlarının gökteki konumu, Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinin dizilişinin izdüşümüdür. Peş peşe yapılan bu üç piramit de Orion takımyıldızını işaret etmektedir.Mısır piramitlerinin içindeki tuzaklar gizli mumya odalarında bulunmaktadır. En büyük piramit olarak kabul gören Keops piramidinde dev mezar odası bulunmuştur. Labirentlerden oluşan piramitlerde davetsiz misafirler için tuzaklar bulunmaktadır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Mısır Piramitleri