error code: 522 Ganj Nehri-Hindistan - Gezi ve seyahat
e
sv

Ganj Nehri-Hindistan

Ganj Nehri-Hindistan
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ganj Nehri Hindularca kutsal kabul edilen Hindistan’da bir nehir. Dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan Ganj Nehrinin uzunluğu 2700 kilometredir. Himalaya Dağlarının güney yamaçlarından doğar, Hint Okyanusunda Bengal Körfezine dökülür. Ganj, Hindistan için hem bereket kaynağı, hem de tabii felaketlerin sebebidir. Himalayalarda karların erimesiyle başlayan nehrin taşması, muson yağmurlarıyla artar.Ganj nehri  2.510 kmdir.

Hinduizmde, Ganj’ın sularında harikulade temizleyici bir kudretin varlığına inanılır. Bu sebeple Hintliler ölülerini bu nehre atarlardı. Ancak daha sonra yasaklandığından ölüleri yakıp, külünü bu nehre atmaya başladılar. Bengal Körfezine döküldüğü yaklaşık 80.000 km2lik deltası kısmen pirinç tarımı yapılır.

Ganj Nehrinin Özellikleri

river ganges birds

Ganj Nehri-Hindistan

Ganj Nehri sadece Varanasi şehrinde yaptığı bir kıvrım nedeniyle doğduğu yer olan Himalayalara doğru akıyor. Bu da onu kutsal yapıyor. Hindular nehri Tanrıça Ganga’nın kişileştirilmiş formu olarak kabul ederler ve bu nedenle insanlar nehre taparlar. İnançlara göre belirli günlerde nehirde yıkanmak günahların affedilmesi ve tövbelerin kabul görmesini sağlar. Himayalar’ın yükseklerinde kristal gibi billur bir renkte akmaya başlayan Ganj Nehri, gelişmekte olan şehirler ve endüstriyel merkezlerden geçerken kirlilik ve aşırı kullanım nedeniyle zehirli bir çamur haline geliyor.

İnanışa göre bu sudan bir yudum bile içmeden ölmek tamamlanmamış bir hayattır. Bunun ile birlikte ölüm döşeğinde bir hastaya son nefesinde nehrin suyundan içirmek cennete gitmesinin garantisidir. Nehre taparlar. İnançlara göre belirli günlerde nehirde yıkanmak günahların affedilmesi ve tövbelerin kabul görmesini sağlar. Hinduizimdeki ölü yakma geleneği nedeni ile birçok insan Hindistan gibi büyük bir ülkede binlerce kilometre yol kat ederek yakınlarının küllerini bu nehre serper.

Ganj Nehri Ziyaretçileri

1 zUCCG2RJRN QglITcwWSvA

Ganj Nehri-Hindistan

Hava şartları, doğal afetler ve toprak kaymalarından dolayı, 1990 yılından itibaren Ganj Nehri, 2,5 km yer değiştirmek zorunda kaldı. Giderek Bangladeş bölgesine doğru kayan nehir, muson yağmurları sebebiyle de çevredeki yerleşim yerleri zaman içerisinde yok oldu. Burada 250 kilometrekarelik alan içerisinde yaşamını devam ettiren kişiler 10 – 12 yıl arasında yer değişimi yapmak zorunda kalıyor.

Ganj Nehri’nin kıyılarında yaşayan ve kendilerine Pandit diyen din adamları, bugüne kadar nehri ziyaret eden herkesin adını el yazılarıyla kaydediyor. Bu belgeler 20 jenerasyon öncesine dayanmaktadır.El yazısıyl hazırlanan bu belgelerde, kişiler kimlerle gelmiş? Neden gelmiş? Gibi bilgiler kaydediliyor.Aynı zamanda aile içerisinde meydana gelen ölüm ve doğum tarihleri gibi detaylarında bilgisi tutulmaktadır. İlgi çeken gelenek, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Sıradaki içerik:

Ganj Nehri-Hindistan