error code: 522 Hıdırbey Musa Ağacı - Hatay - Gezi ve seyahat
e
sv

Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay

avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay

Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay

Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde, Hz. Musa’nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna inanılan Hıdırbey Musa Ağacı doğal güzelliği ve heybetiyle ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Hatay’ın Samandağ ilçesine 6 kilometre uzaklıktaki Hıdırbey Köyü’nde bulunan Musa Ağacı, Hz. Musa efsanesinden dolayı çok sayıda ziyaretçinin uğradığı bir noktadır.

Hıdırbey Köyü’ndeki bir dere kenarında bulunan ve Musa Ağacı olarak bilinen ağacın türü, çınardır. Bu dev çınar ağacı, bilim adamlarına göre 1.000-1.200 yıllık bir tarihe sahiptir. Geçirdiği yüzyıllara rağmen hala dimdik ayakta duran koca çınar, baharda yeşil yaprakları, kışın ise heybetli dallarıyla ziyaretçileri etkilemektedir.

Hıdırbey Musa Ağacı Efsanesi

3 bin yıllık ve kutsal olduğuna inanılan ‘Musa Ağacı’na ziyaretçi akını
Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay

Rivayete göre, Samandağ Sahili’nde buluşan Hz. Hızır ile Hz. Musa birlikte dağa çıkarlar. Bu ağacın bulunduğu noktaya geldiklerinde Hz. Musa elindeki asayı toprağa saplar ve eğilip su içer. Tekrar dönüp baktığında asanın yeşerip fidana dönüştüğünü görür. Halk arasında ab-ı hayat suyundan can bulan fidanın binlerce yılda gelişerek bugünkü halini aldığına inanılmaktadır. Ağacın gövde çapı 7,5 metre, çevresi 21 metre, yüksekliği ise 7 metredir. Ağacın dalları yaklaşık 1000 metrekarelik alanı kaplamaktadır. Ağaç, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Hıdırbey Mahallesi İhtiyar Heyeti üyelerinden Burhan Sındık, çocukluğundan beri Musa Ağacı’nın hikayesini dinlediğini ve kutsal olduğuna inandıklarını belirtti. Özellikle bölgede yaşayan insanların ağacın karşısında bulunan ve ağaca can verdiği düşünülen Ab-ı Hayat çeşmesinden akan suyu şişelere doldurup evlerine götürdüklerini söyleyen Sındık, “Bu ağaç bizim için çok değerli. Bundan dolayı ona can veren suyun da kutsal olduğuna inanılıyor. Damacanalara doldurup götürüyoruz” dedi.

Musa Ağacına Yerli Yabancı Turist Akını

Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay

Ağaç nedeniyle mahallelerine ziyaretçi akını yaşandığını yerli ve yabancı turistlerin ağacı görmek için sık sık bölgeye geldikleri bu böle gerçekten efsane.

20 metrelik bir çevresi bulunan ağaç, 16.70 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Önceden ağacın içerisindeki büyük boşlukta Hıdırbey Köyü’nde yaşayanlar tarafın açılmış bir berber dükkanı bulunmaktaydı. Günümüzde ise bu boşluğun sadece küçük bir bölümü görülebilmektedir. Bunun nedeni ise DSİ tarafından gerçekleştirilen dere ıslahı çalışmalarında çınarın köklerinin önemli bir kısmının dolgu toprağı altında kalmasıdır.

Sıradaki içerik:

Hıdırbey Musa Ağacı – Hatay