error code: 522 Antalya’da Bulunan Kamp Alanları - Gezi ve seyahat
e
sv

Antalya’da Bulunan Kamp Alanları

Antalya-kamp-alanları
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antalya’da bulunan kamp alanları, en zevkli kamping faaliyetleri için ve keyifli zaman geçirmek istediğinizde tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile tatil için uygun iklim yapısı nedeni ile Antalya civarında kamp yapmak isteyenlerin ilk adreslerinden biridir. Antalya’da kamp yapılacak çok güzel yerler vardır.

Antalya Kamp Alanlarının İlk Adresi Kuş Cenneti: Beydağları Sahil Milli Parkı

Beydağları Sahil Milli Parkı, 1972 senesinden beri koruma altında olan bir bölgedir. Türkiye’nin en güzel ve en eski milli parklarından biri olan bu yerde birçok bitki ve hayvan cinsini görmek mümkündür. Doğal dokusu yeterli ölçüde korunduğu için milli parkta birçok sakız ağacı, sandal ağacı, yabani zeytin, kızılçam, defne ve maki bitki örtüsünü oluşturan çalılıklar vardır. Antalya’da kamp yapmak isteyen kişiler için oldukça elverişli olan Beydağları Sahil Milli Parkı, yaklaşık olarak 860-870 çeşit farklı bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Antalya’da kamp alanları arasında bu bölgeyi ön plana çıkaran en önemli detay, bölgede barınan kuş türlerinin oldukça fazla olmasıdır. Anadolu bölgesinin genelinde yaşadığı tespit edilmiş olan yaklaşık 456 çeşit kuş cinsinin 72 türü Beydağları Sahil Milli Parkı’nda yaşıyor. Olta balıkçılığı, tırmanış, piknik, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık faaliyetlerinin yapıldığı bu bölge, Akdeniz’in ve hatta bütün Türkiye’nin en çok tercih edilen kamp yerlerinden biridir.

Türkiye’nin En Büyük Kanyonların Biri: Köprülü Kanyon

Antalya kamp alanları

Köprülü Kanyon’u, 1973 senesinden beri “milli park” statüsüne sahiptir. Kanyonun duvar yüksekliği 100 metreyi geçiyor ve bununla birlikte park alanının uzunluğu 14-15 km kadardır. Türkiye’de bu kadar büyük ölçülere sahip olan kanyonlar çok yoktur. Akış hızı senenin dört mevsimi boyunca yavaşlamayan, capcanlı Köprüçay Nehri Köprülü Kanyon’un da birçok faaliyet yapılabilmesine olanak sağlıyor. Türkiye’de bulunan en büyük doğal bölgeler arasındaki bu kanyonu değerlendirerek, rahat ve keyifli bir kamp tatili yapabilirsiniz.

Elmalı İlçesinin En Doğal Bölgeleri Arasında Olan Avlan Gölü

Avlan Gölü Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunuyor ve karstik oluşuma sahip olan bir göldür. Deniz düzeyinden yüksekliği yaklaşık 1030 metre olan Alvan Gölü’nün çevresinde kamp için uygun alanlar vardır. Çok miktarda Akdeniz bitkisinin yetiştiği Avlan Gölü civarı, oldukça temiz bir havada kamp yapabilmeniz ve doğanın tadını çıkarabilmeniz için gerekli olan olanağı sağlıyor.

70’li senelerin sonunda, 80’li senelerin başında suları Başgöz Çayı’na akıtılan bu göl kurutulmuştur. Ancak ilçenin doğal ekosistemi bundan olumsuz etkilenmiş, Avlan Gölü’nün sularıyla beslenen çok miktarda endemik bitki türü yok olma riski yaşamıştır. Kurutulmasından sonra yaklaşık 25 sene boyunca Elmalı’nın doğal habitatında bozulmalar gözlemlendiği için, iki binli senelerin başında göl tekrar canlandırılmıştır. Şimdi ise Antalya kamp alanları listesinin en dikkati çeken yerlerinden bir tanesidir.

Sıradaki içerik:

Antalya’da Bulunan Kamp Alanları