error code: 522 Çırağan Sarayı -İstanbul - Gezi ve seyahat
e
sv

Çırağan Sarayı -İstanbul

Çırağan Sarayı -İstanbul
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çırağan Sarayı; Lale Devri’nde (1718-1730) yılarında, mum ve kandil ışığında yapılan gece eğlencelerine verilen isimdir. İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Beşiktaş’ta yer alan Çırağan Sarayı; geçmişte padişahların yaşadığı, görkemli yapısıyla herkesi kendine hayran bırakan, tarihimizin en güzel saraylarından biri olma özelliğini taşıyor. Sarayın bulunduğu yerde de bu eğlenceler yapıldığı için saraya “Çırağan Sarayı” denmiştir. Beşiktaş’la Ortaköy arasında, Lale Devri’nin sadrazamı Damat İbrahim Paşa ile zevcesi Fatıma Sultan tarafından yaptırılmıştır.

 İstanbul’un en değerli yapıtları arasında yer alan Çırağan Sarayı Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer almaktadır. Günümüzde önemli organizasyonlar veya düğünlerin yapıldığı Çırağan Sarayı, gösterişli bir mimariye ve konuma sahiptir. Bu sebeple herkesin büyük ilgisini çeken yapıtlar arasındadır. Ayrıca İstanbul’un tarihi kimliğine de büyük değer katmaktadır. Bu sebeple İstanbul’un gezilecek önemli yerlerinden birisidir. Çırağan Sarayı İstanbul’un önemli tarihi yerlerinden birisidir. İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Çırağan Sarayı Ortaköy ile Beşiktaş arasında yer almaktadır.

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi

ciragan sarayinin hikayesi

 Çırağan Sarayı -İstanbul

İstanbul’un önemli yapıtlarından biri olan Çırağan Sarayı 17. Yüzyılda Kazancılar Bahçeleri olarak bilinmekteydi. Lale Devrinin en önemli simgelerinden biri olan bu yapıt o dönemde tahtta bulunan III. Ahmed veziri azamı İbrahim Paşa’ya hediye edilmesi amacıyla bu büyük eseri yaptırmıştır. Çırağan Sarayının tarihimiz açısından çok önemli olmasının en büyük sebebi eşsiz bir mimariye sahip olması ve tarihimiz boyunca pek çok aşka ev sahipliği yapmış olmasıdır. Bunun dışında 1930 yılında futbol sahası olarak da kullanılmıştır. Günümüzde otel olarak kullanılan Çırağan Sarayı tarihte birkaç kez yıkılıp tekrardan yapılması ile bilinmektedir.

Günümüzde Çırağan Palace Kempinski Oteli olarak hizmete sunulmuş olan Çırağan Sarayı İstanbul’un merkezi konumunda yer almaktadır. Bu sebeple İstanbul’un birçok yerinden ulaşımı oldukça kolaydır. Pek çok ulaşım aracı ve taksi ile Çırağan Sarayına ulaşmak mümkündür. Çırağan Sarayı Tarihi Yıllar içerisinde birçok kere zarar görmüş olan bu yapıt 0871 yılında Abdülaziz tarafından tamamlanmıştır. Barok mimarisi ile yeniden canlanmıştır.

 Çırağan Sarayı Özellikleri

exterior

 Çırağan Sarayı -İstanbul

 Çırağan Sarayı gösterişli bir mimariye sahiptir. Ayrıca tarihin önde gelen birçok mimari üsluplarından da esinlenilmiş bir yapıttır. Çırağan Sarayında oryantalist vurgular birçok yerde dikkat çekmektedir. Yapılışında en çok Batı mimarisi esas alınmıştır. Ayrıca yapıtta saray süslemelerinde de batı mimarisinden esinlenilmiştir. Saray içerisindeki süslemeler geometrik desenli süslemelerdir.

Bütün süslemelerin geometrik olarak yapılması yapıtın içerisinde bütün unsurların birbiri ile ahenkli uyum içerisinde olmasını sağlamıştır. Çırağan Sarayının dış mekân mimarisinde ise klasik bir tarz dikkat çekmektedir. İç mekânda kullanılan oryantalist tarzın olması dış mekânda tam tersi bir tarzın oluşmasına neden olmaktadır.

 • DEZshop.de
  2 sene önce

  Great content! Keep up the good work!

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Çırağan Sarayı -İstanbul