error code: 522 Yeşillik Deniz Doğa: Maldivler - Gezi ve seyahat
e
sv

Yeşillik Deniz Doğa: Maldivler

avatar

Tuğçe Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Maldivler; haberlerde, internet sitelerinde, gezi turlarında kısacası heryerde karşımıza çıkan en ünlü adalardan bir tanesi. Hepinizin de bildiği gibi Maldivler, yeşilliği, o geniş mavi suları ve huzur dolu kokusuyla tanınıyor. Haydi gelin Maldivlerin derinliklerine dalıp neler yapabileceğinize, nereleri gezebileceğinize bakalım.

Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 km güneybatısında yer alıyor. Maldiv Cumhuriyeti 1.200 adadan oluşan bir devlet. 

Maldivler’de Neler Yapabilirsiniz?

Maldivlerin yer altı yapısına bakarsak adalar genel olarak atollerden oluşur. Atol, bir lagünün etrafındaki ada topluluklarıdır. Burada sayısızca mercan resifi vardır. Yani, denizin altı inanılmaz zengin. Bu yüzden de Maldivlerde en iyi yapacağınız etkinliklerden biri dalış yapmak. İster şnorkel ile basit bir dalış yapabilir ister tüle dalış yaparak mavi suların en derinlerine ulaşabilirsiniz. Bu tamamen keyfinize ve cesaretinize kalmış.

Maldivlerdeki gözde yerlerden diğer bir tanesi ise Baa Atolü’dür. Burada akşam yürüyüşü yaparken adeta bir sanat filmi izler gibi olursunuz. Geceleri, planktonlar kıyılara vurur ve Rönesans tablosu gibi zengin bir sanat eseri çıkar karşınıza. O anı yaşamanızı tavsiye ederiz.

Adalarda, tekne yolculuklarına çıkabilirsiniz veya oradaki restoranlarda harika bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunların dışında spa masajı yaptırabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Buradaki masörler inanılmaz profesyonel. Kendinizi ellerine rahatlıkla bırakabilirsiniz. 

Maldivlerde, sörf yapabilir; ıssız adaları gezebilir ve fotoğraf çekimleri için yapılan uçuşlara katılabilirsiniz. Uçuşlar ile Maldivleri yukarıdan da kuşbakışı olarak görebilir ve ölümsüz kareler biriktirebilirsiniz. Bu uçuşlar, deniz uçakları ile gerçekleştiriyor. Ayrı bir deneyim yaşayacağınızdan biz eminiz. 

Maldivlerdeki Ünlü Yerler Nelerdir?

Her ada birbirinden güzel, her ada birbirinden eşsiz… Fakat bazıları var ki diğer adalardan daha çok ziyaretçi çekiyor. Özellikle Alimatha Adası ve Hulhumale Adasını tavsiye ederiz.

Plajlardan ise en ünlüsü The Artificial Beach. Bu plaj, Başkent Male’de bulunuyor. Başkent Male’de yerli halkı da görmüş olursunuz ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. The Bikini Beach ise Maldivlerin bilinen en büyük plajlarından bir tanesi. Orayı da gezip görmenizi öneririz.

Maldivlerdeki en güzel dalış noktaları; Nassimo Thila, Gurufushi Thila, The Maldives Victory, Lion’s Head ve Okobe Thila’dır. Bu noktalarda güvenle dalış yapabilir ve mavi suların derinliklerinde büyülenebilirsiniz. 

Dini ve kutsal yerleri de gezmek isterseniz 1656 yılında İbrahim İskender’in yaptırdığı Old Grand Friday Mosque ( Hukuru Mİskiiy) ‘i ziyaret edebilirsiniz. 

Kısacası Maldivlerde atacağınız her adım sizin şaheser anılar biriktirmenizi sağlayacak. Mutluluk, eğlence, özellikle de huzur arıyorsanız Maldiv Adaları tam size göre. Tabi buna biraz bütçe ayırmak gerekebilir. Fakat değeceğinden eminiz. Google’dan fotoğraflarına bakarken bile büyülendiğiniz Maldivler Adası, cüzdanınızın ağzını açtıracak olsa da geriye dönüp baktığınızda ‘’iyi ki buraya gelmişim.’’ dedirtecek cinsten bir gezi olacaktır. 

Sıradaki içerik:

Yeşillik Deniz Doğa: Maldivler