error code: 522 Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel - Gezi ve seyahat
e
sv

Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel

avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Venezuela’da bulunan Angel Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir. Yapılan resmi ölçüme göre tam 979 metre yüksekliğindedir. Şelalenin suları, en tepe noktadan tabana doğru düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan serbest düşüş yaparlar. 807’inci metreden sonra kaya çıkıntısına çarpan suların yolculuğu bir süre daha devam eder ve 979’uncu metreden sonra şelalenin suları kuzeye doğru ilerleyerek Churun Nehri’ne karışır. Doğanın ihtişamı burada da kendini gösterir. Heybetli ve çok güzel.

Angel Şelalesi İspanyolca da Salto Angel , Venezuela yerlilerin dilinde ise Kerepakupai Vena olarak geçmektedir. Araştırmalara göre Angel Şelalesi’ni ilk keşfeden 1912 yılında Venezuelalı kaşif Ernesto Sanchez La Cruz olmuştur. Ancak kaşif bu keşfini gizli tutmayı tercih etmiştir. Batının burayı keşfi ise 1935 yılında ABD’li pilot Jimmie Angel sayesinde olmuştur.

Dünyanın En Yüksek Şelalesi Salto Angel Özellikleri

Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel

Peki şelalenin adı nereden gelmektedir. Jimmie Angel 1933 yılında değerli taşlar bulmak amacıyla uçağıyla bir yolculuğa çıkmıştır ve şans eseri bu yolculuğu sırasında Angel Şelalesi’ni keşfeder. Şelalenin bu muhteşem doğasını ve güzelliğini, karısıyla ve iki arkadaşıyla paylaşmak isteyen Jimmie şelaleye doğru tekrar yolu çıkar. Ancak uçağı Venezuelalı yerlilerin Şeytan Kanyonu diye adlandırdıkları Auyan tepesine düşer. Jimmie, karısı ve iki arkadaşı şelaleyi çevreleyen bu bakir ormanda 11 gün boyunca bir yandan doğayla bir yandan da açlıkla çetin bir savaş içerisine girerler. 11. günün sonunda küçük bir kasabaya ulaşırlar. Başlarından geçen olayı Venezuelalı yerlilere anlattıklarında ise yerliler çok şaşırırlar ve böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylerler. Ancak uçak enkazını gören yerliler onu yaşam mücadelesiyle ve uçuşuyla Şeytana meydan okuyan Angel diye, efsaneleştirirler. O günden sonra şelale Angel Şelalesi olarak anılmaya başlanır. 1939’da ise şelalenin adı ilk kez bir Venezuela devlet haritasında Angel Şelalesi olarak belirtilmiş ve şelalenin adı 1937 yılında bu kez ikinci karısı ve iki arkadaşına şelaleyi göstermek amacıyla tek motorlu Flamingo uçağıyla bölgeye giden Angel’ın uçağı bir tepeye inişi esnasında çamura saplandı. Yaralanan olmadı ancak Angel ve beraberindekiler en yakın yerleşim yerine varabilmek için ellerindeki kısıtlı yiyecekle 11 gün yürümek zorunda kaldı. Bu macera şelalenin de ününün bir anda yayılmasını sağladı ve 1939 yılında artık Angel Şelaleleri Venezuela’nın resmi haritalarında yerini almaya başlamıştı.

Dünyanın En Yüksek Şelalesi Salto Angel Hakkında

Angel’in çamura saplanan uçağı tam 33 yıl sonra bir helikopterle bulunduğu yerden kaldırıldı, Maracay’daki Havacılık müzesinde tekrar monte edildi ve şu anda Ciudad Bolívar havaalanının önünde, açık havada sergilenmektedir. Bir kazada yaralanıp 1956 yılında ölen Angel’in külleri eşi ve çocukları tarafından vasiyetine uyularak 1960 yılında Angel Şelalesine resmiyet kazanmıştır.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel