error code: 522 Dünya’nın En Ünlü Müzesi: Louvre Müzesi - Gezi ve seyahat
e
sv

Dünya’nın En Ünlü Müzesi: Louvre Müzesi

avatar

Tuğçe Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Louvre Müzesi, Dünya’nın en etkileyici müzelerindendir. 73 bin metrekare yani 10 futbol sahalık alanıyla tarihe damgasını vurmuştur. Fakat Müzenin her bölümü ziyaretçilere açık değil. Dünyanın en büyük müzesi olan Louvre Müzesi 350 binden fazla esere sahip. Eserlerin maddi ve manevi değeri paha biçilemez durumda. Müze, her yıl 10 milyon ziyaretçi alıyor. Kısacası büyük bir kitle Louvre Müzesine akıyor diyebiliriz.

Louvre Müzesi Tarihi

Bugün müze olarak kullanılsa da Louvre Müzesi aslında en başından beri bir kaleymiş. 1190 yılında Kral Philippe Auguste bu kaleyi yapmış. 16. Yüzyılda ise Kral 1. François, burayı Kraliyet sarayı olarak kullanmaya karar vermiş. Tam da bu dönemde İtalya’ya 12 tablo getirilmiş. Böylece Kraliyet Sanat Koleksiyonunun temelleri de atılmış. Sonrasında da koleksiyona sürekli eklemeler yapılmış ve kraliyet ailesi sanat eserleri toplamakla yetinmeyip 1692 yılında Kral XIV. Charles iki sanat akademisi kurmuş. 1793 yılında ise Kraliyet Ailesi’nin resmi konut olarak Versailles Sarayı’na taşınmış. O süreç içerisinde de Louvre bir müze olarak 537 adet eserle halka açılmış. Ne hikaye ama değil mi?

Louvre Müzesinde Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Mısır ve diğer İslam eserleri farklı alanlarda sergileniyor. Resim, heykel ve dekoratif eserler olarak sınıflandırılıyorlar. Müzedeki koleksiyonlar, Mİchelangelo, Raphael, Leonardo da Vinci, Rosso ve Primaticco gibi usta eserlerle başlamış. 19. Yüzyıla kadar da büyümüş. Mona Lisa, Saint Jean Baptiste, Madame Récamier gibi eserler müzede resim koleksiyonu içerisinde bulunuyor. Heykel koleksiyonu ise 1790larda açılmış fakat eserler çok nadirmiş. En başta sadece Michelangelo, Raphael, Carracci gibi ustaların eserleri bulunuyormuş. 1824 yılında ise modern heykeller bölümü ile ziyarete açılmış. 

Michelangelo’nun Köleler isimli eseri heykeller bölümünde sergileniyor.

M.Ö 4 bin yılından M.S. 4. yüzyıla kadar Nil Deltası’nda yapılan resimler heykeller, mumyalar ve sfenksler de müzenin Antik Mısır Koleksiyonu içinde sergileniyor. Bu da dünyanın en büyük müzesi Louvre Müzesinin şanına yakışıyor.

Louvre Müzesi içindeki en yeni bölümlerden biri ise İslam Eserleri Koleksiyonu. İslam Eserleri Koleksiyonu, 2012 yılında ziyaretçiye açılmış. Burada 3 binin üzerinde eser sergileniyor. Eserler arasında minyatürler, heykeller ve taş yazıtlar bulunuyor.

Louvre Müzesi Cam Piramiti

Louvre Müzesinin dışındaki ünlü Cam Piramit, Çinli Mimar I.M. Pei tarafından 1989 yılında yapılmış. Yapıt 21 metre yüksekliğinde. Bu eseri mutlaka ama mutlaka filmlerde, belgesellerde veya resimlerde görmüşsünüzdür. Canlı olarak görmek ise apayrı bir tecrübe. Bundan emin olabilirsiniz. Louvre Müzesi çevresinde tek bir piramit yok fakat 4 cam piramit içinde en büyüğü olduğundan en akılda kalıcısı diyebiliriz. 

Louvre Müzesinde iki tane bahçe var. The Tuileries ve Carousel isimli iki ana bahçe herkesin ziyaretine açık. Müzeyi gezdikten sonra soluklanmak için bahçedeki banklarda oturabilirsiniz. Üstelik bu bahçeler UNESCO koruması altında. Mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Dünya’nın En Ünlü Müzesi: Louvre Müzesi