error code: 522 Şanzelize Caddesi-Paris - Gezi ve seyahat
e
sv

Şanzelize Caddesi-Paris

Şanzelize Caddesi-Paris
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Paris’te bulunan Champs-Élysées yani Şanzelize dünyanın en ünlü caddesidir. Cadde adını mitolojide kahramanlık yapanların sonraki hayatlarında cennet olarak gittiği Elysion Ovaları’ndan almış Caddenin bir ucunda Concorde Meydanı, diğer ucunda ise Arc De Triomphe denilen Napolyon’un zafer takı bulunuyor. Zafer Takı’nın birkaç adım ilerisinde de dünyanın en bilindik müzesi olan Louvre var. Paris ve Şanzelize ikilisini tamamlayan en iyi üçüncü olarak kesinlikle kafeleri sayabiliriz.

Şanzelize Caddesi veya Şanzelize Bulvarı (Fransızca: Avenue des Champs-Élysées; kısaca Şanzelize, Champs-Élysées), Adını Yunan mitolojisinde cehennem olarak gösterilen Elysion ovalarından alan Şanzelize, Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan 1950 metre uzunluğunda 70 metre genişliğinde caddedir.

Şanzelize Caddesi Tarihçe

1207739
Şanzelize Caddesi -Paris

Şanzelize caddesi tarihçe Şanzelize bölgesi eskiden büyük bir tarla alanıydı. 1616 yılında Marie De Médisis bu alanı kenarı bol ağaçlı uzun bir cadde yapmaya karar vermiştir. 1667 yılında XIV. Louis’nin bahçıvanı olan André Le Nôtre, bu projeye katkı sağlayarak Tuileries Parkını modernleştirerek ve genişleterek bu uzun caddeye katmıştır. 17. yüzyılında bugünkü adıyla Şanzelize sade bir gezinti yeri olarak anılıyordu. 1709 yılında bu uzun cadde Avenue des Champs-Élysées (Şanzelize Caddesi) adını almıştır.

 Şanzelize’de bir kafede veya restoranda oturup yemek yemelisiniz. Mesela Fouquet’s veya Chez Clement olabilir. Yemek yemeyecekseniz de Fransızların ünlü kahvelerinden tatmalısınız. Caddenin her iki tarafında da geniş kaldırımlar var. Yayalara özel alanların yanı sıra, caddeye her açıdan görebileceğiniz ve yol boyu size eşlik eden bir yeşil hava hakim. Caddeyi 1944 yılında son haline getirirken ağaçları da buranın bir parçası haline getirmişler. Şanzelize Caddesi’ni görülmeye değer kılan şeylerden birisi de Fransızlar’ın yılbaşı, maç sevinçleri, askeri etkinlikler ve diğer tüm toplanmaları burada gerçekleştirmesidir, cadde böyle günlerde panayır yeri gibi oluyor. Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

parise yapacaginiz ilk seyahatinizde gorebileceginiz ve yapabileceginiz en iyi 15 sey www goster co 4 1

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı, Fransa Paris şehrinde bulunmaktadır. Burası Paris’in ve dünyanın en ünlü, modern ve lüks caddelerindendir. Tuileries Bahçesi’nin manzarası genişletilerek düzenlenmiştir Şanzelize XIV.Louis’in bahçıvanı Andre Le Notre tarafından yaptırılmış.. Burası Tour de France’ın bitiş noktası olarak kullanılıyor. Şanzelize Caddesi üzerinde bir çok kafe, restoran ve dünyaca ünlü markaların mağazalarını ve Zafer Takı’yı  görebilirsiniz. Şanzelize’yi genel olarak görebileceğiniz kapının altında I.Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına yapılan Meçhul Asker Mezarı dikkatinizi çekecektir.

Ülkedeki tüm resmi kutlamalar ve anma törenleri Şanzelize Caddesi üzerinde yapılmaktadır. Caddeden doğru ilerlediğinizde Charles de Gaulle Meydanı üzerinde bulunan Zafer Takı karşınıza çıkacaktır. Zafer Takı, 1806 yılında Napolyon Bonapart döneminde inşasına başlanmış ve Louis Philippe’nin döneminde 1836 yılında yapımı bitmiştir. Buraya gelmişken Zafer Takı’nın üstünde yer alan seyir terasından çıkıp şehrin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Paris denince akla gelen ilk yerlerden olan Şanzelize gerçekten çok renkli, hareketli, cıvıl cıvıl ve bir o kadar büyük bir cadde. Şanzelize de geniş kaldırımlı, yaya öncelikli caddelere güzel bir örnek. Aklınıza gelen giyimden otomobile, aksesuardan kozmetiğe bütün lüks dünya markalarının belki de en gösterişli dükkanlarının bulunduğu bu caddede sadece vitrinleri izlemekten bile yorulabilirsiniz. Avrupa şehirlerindeki yayalara verilen önemi; trafiğe kapalı meydanları ve geniş kaldırımlı yolları ile görebilirsiniz, Yılbaşı döneminde kutlamalar bu cadde üzerinde yapılıyor ve caddenin sonunda pek çok sokak satıcısının olduğu muhtelif ürünlerin satıldığı kulübeler açılıyor. Gece gündüz cıvıl cıvıl ve hayat dolu.

Sıradaki içerik:

Şanzelize Caddesi-Paris