error code: 522 Hiroşima - Gezi ve seyahat
e
sv

Hiroşima

Hiroşima
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

1939-1945 dönemindeki İkinci Dünya Savaşı’nın son yılında ABD, Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atmıştı. ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’yi vurması, Japonya’nın teslim olmasına giden yolu açmıştı.

6 Ağustos 1945’te yerel saatle 08.15’te Amerika Birleşik Devletleri “Enola Gay” adlı bir B-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi. Sonrasında radyasyon hastalıkları sebebiyle ölenlerle birlikte bu sayı 90 bini geçti. ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın Hiroşima şehrine 6 Ağustos 1945 sabahı attığı atom bombası, on binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına neden

Hiroşima da Ne Oldu?

bb 611

Hiroşima

oldu.

6 Ağustos 1945 Pazartesi günü II. Dünya Savaşı’nın son aşamasına gelindiğinde, saatler 08.15’i gösterirken Amerika Birleşik Devletleri ‘Enola Gay’ adlı B-29 bombardıman uçağından bıraktığı Uranyum-235 tipi ‘Little Boy’ (Küçük Oğlan) isimli atom bombasıyla nükleer saldırıyı gerçekleştirdi. Atom bombası ’Little Boy’, Hiroşima’ya tam 43 saniyede düştü ve saatler 08.16’yı gösterirken yaklaşık 600 metre yükseklikte patladı. Hızlı nötronların ölümcül gücü transmutasyona ve kimi metallerin başka metallere dönüşmesine neden oldu. Bombanın etkisi öylesine şiddetliydi ki, radyasyonun çarptığı bir bakır parçası nikele dönüşmüştü ve incelemeye alındı.Hiroşima’ya atılan atom bombasının son tanığı 96 yaşında hayatını kaybetti. İşte Nazım Hikmet’in o şiiri:

 ‘’Kapıları çalan benim, kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem göze görünmez ölüler.

Hiroşima’da öleli, oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki kağıt gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı teyze, amca bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler.’’

Patlamadan hemen sonra çekilmiş fotoğrafta, merdivenlerde oturan yaşlı bir kadının vücudundan geriye sadece bir gölgenin kaldığı açıkça görülüyor. Zavallı kadın ısı ışınının etksiyle bir gölge olarak kaldı.

Hiroşima Turistlerin En Çok Gezdiği Yerlerden.

Japan A Bomb 2

Hiroşima

Dünyada ilk kez atom bombası atılan ve tamamına yakını yok olan Hiroşima’daki anma töreni, saldırının merkez üssü yakınındaki Barış Parkı’nda düzenlendi. Törene Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin yanı sıra ABD’nin Japonya Büyükelçisi Caroline Kennedy’nin de aralarında bulunduğu 100’den fazla ülkenin temsilcisi katıldı.

Törene katılan on binlerce kişi, bombanın atıldığı saat olan 8.15’te saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. Törende barışın sembolü olan beyaz güvercinler gökyüzüne bırakıldı. ‘Mutlak kötülük ve insanlık dışı silah’

Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui de ABD Başkanı Barack Obama’ya ve diğer dünya liderlerine nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya için çabaları hızlandırma çağrısını yineledi. Matsui, nükleer silahları “mutlak kötülük ve insanlık dışı silah” olarak niteledi ve bu silahların yürürlükten kalkması gerektiğini belirtti.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Hiroşima