error code: 522 Özgürlük Heykeli Amerika - Gezi ve seyahat
e
sv

Özgürlük Heykeli Amerika

avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özgürlük Heykeli Amerika

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri

Özgürlük Heykeli Amerika

Bakırdan yapılan Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD’ye hediye edilmişti. Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutan heykelin tableti üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi yazılı. Heykelin başındaki tacın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeliyor. Heykelin yüksekliği 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metre. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabiliyor.

Heykel, üzerinde 4 Temmuz 1776’da Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazıldığı üzerine, meşale ve tabula ansata taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden cüppeli bir kadın figürü bulunur. Heykel, özgürlük ve Amerika’nın bir simgesidir ve yurtdışından gelen göçmenler için hoş bir karşılama olarak kabul edilir. 5. Heykelin tacında bulunan yedi diken, dünyanın yedi okyanusunu ve kıtasını sembolize etmekte ve evrensel özgürlük temasını vurgulamaktadır.

Özgürlük Heykeli Bilinmeyenler

Özgürlük Heykeli (Hakkında Bilgi, Nerede, Özellikleri) ~ BilgiGo

Özgürlük Heykeli Amerika

Heykele, Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmişti. 93 metre yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı ilk olarak 1860’larda, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu yönetimindeki Mısır’ın Hıdiv’i Said Paşa’nın Süveyş Kanalı inşası için imzaladığı antlaşmanın gereği olarak Süveyş Kanalı’ndaki Port Said Limanı’nın girişine konulmak üzere planlanmıştı.

Ancak dönemin Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından peşinatı ödendiği halde dikilen heykelden ötürü yerel huzursuzluk çıkacağı endişesiyle, Kavalalı soyundan Hidiv İsmail Paşa planlanan yere inşasını istemedi. Heykel ardından Paris’te bir depoya kaldırıldı.

Özgürlük Heykeli İlginç Yönleri

Özgürlük Heykeli'nde Son Dakika Değişiklikler Yapılmış - Arkeofili

Özgürlük Heykeli Amerika

Bu olaydan 20 yıl sonra 1885’te Fransa hükümeti ABD ile olan iyi ilişkilerinin bir göstergesi olarak büyük bir heykel yaptırmak istediğinde yine aynı heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi’in kapısı çalındı. Hazır durumda olan heykel depodan çıkarılmış, heykeltıraş Bartholdi ve Gustave Eiffel (Eyfel kulesinin mühendisi) birlikte çalışarak bazı değişikliklerle heykeli yenilemiş ve New York sahilindeki Liberty Adası’na yerleştirmişlerdir.

 Özgürlük Heykeli ikonik mavi-yeşil renk ile ünlü bir simgedir. … Heykel 1886’da açıldığında, bir kuruş gibi parlak kahverengi bir renkti. 1906’da renk yeşile döndü. Özgürlük Anıtı’nın renk değiştirmesinin nedeni, dış yüzeyinin yüzlerce ince bakır levha ile kaplı olmasıdır.

Sıradaki içerik:

Özgürlük Heykeli Amerika