error code: 522 Kapadokya - Gezi ve seyahat
e
sv

Kapadokya

Kapadokya
avatar

Gezenti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kapadokya doğanın gizemiyle tarihin ve güzelliklerin birleştiği gizemli ve harikulade bir yerdir. Türkiye’de gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer almaktadır. Peri bacalarını coğrafik olaylar oluşturmuştur. Nevşehir, Niğde Kayseri,   Aksaray illerinde sınırı olan eski bir yerleşim merkezinin genel adıdır. Geniş bir alanı kapsadığı için gezmek birkaç gün almaktadır.

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllü dağ ve Hasan dağının püskürttüğü lav ve küller oluşturduğu yumuşak tabakalarıyla milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından sürekli aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir. Kapadokya şehir değil bölgedir. Bu bölge bünyesine 5 adet şehir almaktadır. Nevşehir, Kayseri, Niğde, Aksaray ve de Kırşehir bu bölgeyi oluşturmaktadırlar.

Dünyanın birkaç bölgesinde de var olan peri bacalarını Kapadokya’da olduğu kadar yoğun, gizemli ve de büyüleyici bir şekilde göremezsiniz. Dünya’nın En Yeni 25 Harikası listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Bu Kapadokya haberi Times Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Kapadokya’nın Gezilecek Yerleri


Kapadokya

  

*Göreme: Kapadokya’nın en can alıcı noktasıdır. Kapadokya’nın gezilecek yerleri denilince akla gelen pek çok yer vardır. Bunlardan ilki en değerlilerinden olan Göreme’dir. Balon turuna Göremeden katılmalısınız. Peri bacaları en güzel buradan izlenilmektedir. İsminin göreme olması bir yana gör beni diye bağıran bir yerdir. Unesco Dünya Mirasları arasına girmiş. Sabahtan gökyüzünü donatan balon ziyafeti ile akşamları ışık ışık peribacalarıyla da Dünyadaki en güzel yerini almıştır. Diğer gezilmesi gereken yerleri ise kısaca: Göreme Açık hava müzesi, Aşk Vadisi, Peri Bacaları.

*Ürgüp: Üç hisar, Asmalı konak, Güvercinlik Vadisi, Ihlara vadisi. Balon keyfini ise muhakkak denemek gerekmektedir. Balonla gezerken yürürken göremeyeceğin kadar enfes manzaralarla karşılaşılmaktadır.

* Vadide ki Eğritaş Kilisesi, Yılanlı Kilise Sümbüllü Kilise ve Derinkuyu Yeraltı Şehri, Üç güzeller peri bacaları

Kapadokya’daki gezilmesi gereken en önemli yerlerdir. Gezginlerin, gezi severlerin görmesi gereken bir yerdir Kapadokya. Saymakla bitiremeyeceğimiz ancak gezerek yaşanılan ve de yaşatılan çok önemli bir değerdir.

Kapadokya Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya Üç Güzeller Peri Bacaları en fazla bilinen ve gerek fotoğraflar olsun, gerekse internet ortamındaki tanıtımları olsun Kapadokya’nın en güzel yeridir. Üç Güzeller peri bacaları olarak anılan şey ise, anne-baba-çocuk peribacaları olarak bilinmektedir.

Dilerseniz Kapadokya turlarından da faydalanabilirsiniz. Kapadokya’nın en meşhur gezi olayı elbette ki balon turlarıdır. Konaklama için ise Göreme tercih edilmelidir. Uzun süreli gezilecek yerlerinin fazla olması dolayısı ile bu tercih en doğrusu olacaktır.

Kapadokya’da balonların kalkış yeri uygun ve güzel hava koşulları olması durumunda her zaman her sabah 5 gibi Göreme’den ve Üç Hisar’dan oluyor ve bu geziler ise en az 1-2 saat olmak şartıyla balon gezintisi boyunca tüm Kapadokya’yı ayaklarınızın altına sererek unutulmaz anılar oluşturuyor. Yaz bahar aylarında başka güzel sonbahar kış aylarında daha bir gizemli ve özel olan Kapadokya’ya dilediğiniz mevsimde gidebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Kapadokya